Kavárna J&T BANKA Café

Kavárna, jejíž interiér by mohl nést název „hory a hvězdy“, je projektem z dílny architekta Petra Hrůši a navazuje na to nejlepší, co může Brno nabídnout v oblasti funkcionalismu. Stavebního slohu, který je tu zastoupen skutečně silnými díly. V interiéru kavárny byly použity vzácné materiály, například makasar nebo kararský mramor. Obrazy Zlatého pole a Hor, které zdobí stěny kavárny, jsou dílem akademické malířky Markéty Jelenové.

Věříme, že pro Vás bude posezení v architektonicky nejhodnotnějším brněnském kavárenském prostoru u výborné kávy nevšedním zážitkem, a že si ho budete dopřávat opakovaně.

Spojení banky a kavárny vyžaduje, aby se v témže místě sešlo to nejlepší z jedné i druhé. V návaznosti na noblesu meziválečné architektury vznikl v brněnském kancelářském a obchodním paláci Triniti prostor, který má z architektonického hlediska jasný názor, ba víc, má svůj silný příběh. Z všední reality, která nás obklopuje, vystupuje vědomí toho, co je skutečně důležité a cenné. Estetický zážitek z přítomnosti v tomto prostoru inspiruje a podněcuje. Kamenné jádro a plochy hor a horizontů zobrazené na stěnách jsou obrysem skutečnosti, kterou lze změnit, stačí nezůstat na místě, ale vydat se vzhůru, ke Zlatému poli a k hvězdnému nebi.

Výtvarný řád vyrůstá z kamenného krystalu v ústřední pozici. Barevnost horizontů i obrazů proměňovaná světlem, odkazuje k funkcionalistickému odkazu, který právě v Brně našel své významné rozvinutí. Kavárna v jistém smyslu přestává být prostorem účelovým a mění se v prostor metaforický, jehož cílem není ani tak zdůraznit exkluzivní a efektní materiály, jako spíše inspirovat ty, kteří tu spojují kavárenský a bankovní princip a usilují posunout běžnou realitu kamsi výš, k vyšší kvalitě. A vystoupáme-li z přízemní kamenné části do patra, ocitneme se ve hvězdných sférách, na dosah obrazu Zlatého pole.

Neokázalý půvab kavárny spočívá tedy především v tom, že nad účelností prostoru vítězí obraznost prostoru, který nutí k zamyšlení, uvědomování si, aktivuje propojení očí a mozku. To všechno ústí v prostý a svrchovaně příjemný pocit, že tohle místo je pozitivní, pohodlné a inspirující.

otevírací doba kavárny:
pondělí – pátek: 8:00 – 20:00